Nowe zdjęcie

Przewodnik po rynku pracy

/ Kariera / Przewodnik po rynku pracy

Nowe zdjęcie

Rekrutacyjne savoir-vivre

Wysłałeś swoją aplikację w odpowiedzi na daną ofertę pracy i zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną? Gratulacje! Pierwszy schodek pokonany. Aby wspiąć się na szczyt, musisz teraz dobrze wypaść przed rekruterem. Nie martw się, odpowiednie zachowanie może pomóc Ci w zdobyciu pracy.

Zadbaj o to, by już na początku pokazać, że można na Tobie polegać i nie spóźnij się na rozmowę. Lepiej przyjść kilka minut wcześniej niż spóźnić się już na pierwsze spotkanie. Jeżeli już wiesz, że nie uda Ci się dotrzeć na czas lub musisz przełożyć rozmowę, jak najprędzej uprzedź o tym swojego rekrutera.
Zanim wybierzesz się na spotkanie, dowiedz się czegoś o firmie, do której aplikowałeś. Nie musisz wgłębiać się w szczegóły, ale poprzez znajomość niektórych faktów pokażesz, że naprawdę zależy Ci na zdobyciu stanowiska w konkretnym miejscu pracy.
Uważaj na to, co wpisujesz w CV! Jeśli znalazł się tam punkt o dobrej znajomości któregoś z języków obcych, być może rekruter zdecyduje się na zadanie pytania w języku, którego znajomość zadeklarowałeś.
Pamiętaj, że nie tylko to, co powiesz, ale również jak się zaprezentujesz ma znaczenie. Zrezygnuj z odsłaniających wiele bluzek czy z rozpiętych do połowy koszul. Postaw na schludny i dość elegancki strój, który nie będzie odwracał uwagi od Twojego doświadczenia, ale świadczył o profesjonalnym podejściu.
Panie powinny zdecydować się na delikatny makijaż, który będzie dodawał im pewności siebie. Zbyt mocny makijaż może jedynie rozpraszać. Na spotkaniach biznesowych lepiej unikać jaskrawych kolorów i postawić na te stonowane.
Sygnały niewerbalne odgrywają ważną rolę w komunikacji. Pamiętaj o wyprostowanej postawie i nie krzyżuj rąk. Rozmowę możesz uatrakcyjnić łagodnymi gestami, ale unikaj przesadzonej gestykulacji. Nie mów zbyt głośni, ani zbyt cicho. Staraj się zachować pogodny wyraz twarzy i unikaj wszelkich nerwowych tików. We wszystkim należy zachować umiar.
Lekki stres to nic złego, ale nie powinieneś denerwować się zbyt mocno! Przywitaj się serdecznie z osobą rekrutującą, bądź uważny i staraj się zrelaksować. Udzielaj konkretnych odpowiedzi na pytania i nie bój się chwalić swoim doświadczeniem. Pozytywne nastawienie powinno udzielić się również rekruterowi, dlatego uśmiechaj się i bądź spokojny. Zastosowanie się do powyższych zasad może pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu! Rekruter na pewno doceni Twoje zaangażowanie.
Nowe zdjęcie

Jak być skutecznym kandydatem?

Wszystko jest w Twoich rękach i jeśli zależy Ci na danym stanowisku, możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy. Ważne jest nie tylko Twoje doświadczenie i odpowiednio napisane CV, ale wszystkie kroki od poszukiwania ofert pracy, aż po właściwe zachowanie na rozmowie rekrutacyjnej.

Widzisz interesującą Cię ofertę pracy? Nie czekaj i aplikuj od razu! Nie warto odkładać aplikacji na ostatnią chwilę. Szybsze przesłanie CV to szansa na szybszą rozmowę rekrutacyjną i zapisanie się w pamięci rekrutera. Nie pozwól, by ubiegli Cię inni.
Zrób wszystko, co możliwe w zakresie poszukiwania pracy. Szukaj ofert na różnych portalach i uważnie czytaj wymagania stawiane w ogłoszeniach. Wysyłaj aplikację w formie wymaganej przez pracodawcę i dołączaj list motywacyjny, jeśli jest on niezbędny. Możesz również zostawiać swoje CV w specjalnych bazach.
Pamiętaj, że w Twoim CV nie ma miejsca na błędy! Ważne, by życiorys był pisany pod konkretną ofertę pracy w danej firmie. Nie wysyłaj miliona takich samych życiorysów do różnych pracodawców, ale zadbaj o to, by każde z nich miało indywidualny charakter i uwzględniało wymagania stawiane przez firmy. Twój potencjalny pracodawca z pewnością doceni, że specjalnie dla niego stworzyłeś CV.
Naginanie faktów w Twoim życiorysie nie jest dobrym pomysłem. Osoba rekrutująca może zweryfikować informacje, które tam umieściłeś. Nie możesz kłamać na temat swojego doświadczenia czy znajomości języków obcych, bo prędzej czy później wyjdzie to na jaw. Podczas samej rozmowy rekrutacyjnej również liczy się szczerość.
Musisz dobrze zaprezentować się nie tylko na swoim CV oraz rozmowie rekrutacyjnej, ale również w sieci. Sprawdź czy Twoje internetowe profile nie zawierają żadnych kompromitujących materiałów. Niektórzy pracodawcy mogą poszukiwać informacji o kandydatach w Internecie, dlatego niech Twoja wirtualna wizytówka dobrze o Tobie świadczy.
Pokaż, że naprawdę jesteś zainteresowany pracą na danym stanowisku. Stwórz wcześniej już wspomniane CV specjalnie pod kątem konkretnej oferty pracy. Kiedy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, dowiedz się więcej na temat firmy, słuchaj z zainteresowaniem rekrutera i bądź pozytywnie nastawiony. Nie bój się dopytywać o szczegóły dotyczące pracy.

Jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy, zapoznaj się już teraz z ofertami pracy. Regularne przeglądanie ogłoszeń i wcielenie w życie powyższych rad pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu!
Nowe zdjęcie

Jak dobrze napisać CV?

Właściwie napisane CV pomoże Ci w zdobyciu pracy na danym stanowisku. Przy tworzeniu życiorysu warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą mieć kluczowe znaczenie w procesie rekrutacji. Jeśli wyślesz pracodawcy dobrze stworzone CV, zwiększysz swoje szanse na rozmowę rekrutacyjną i zdobycie pracy.

Objętość Twojego CV wcale nie musi ograniczać się do jednej strony A4. Liczbę stron powinno się jednak ograniczyć do trzech. Najważniejsze, by CV miało przejrzystą strukturę i prawidłowo zachowaną kolejność.
Nie każdy pracodawca wymaga zamieszczenia w swoim CV zdjęcia. Jednak załączenie fotografii sprawi, że zostaniesz lepiej zapamiętany. Jeśli zdecydujesz się na dołączenie zdjęcia do życiorysu, zadbaj o to, by było odpowiedniej jakości. Najlepiej sprawdzi się zdjęcie dowodowe/legitymacyjne lub profesjonalnie wykonane.
Zadbaj o to, by podawane przez Ciebie informacje były prawidłowe. Uważaj, by nie zapisać błędnie imienia i nazwiska, daty urodzenia, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Pamiętaj, by podać adres zamieszkania, a nie zameldowania. Najlepiej, by Twój e-mail był profesjonalny i nawiązywał do imienia i nazwiska.
Swoje doświadczenia zawodowe powinieneś umieścić w życiorysie od tych najbardziej aktualnych do początkowych. Na górze powinno znaleźć się Twoje ostatnie stanowisko pracy i to jemu poświęć najwięcej uwagi. Krótko opisz swój zakres obowiązków i doprecyzuj daty zatrudnienia.
Również przy opisywaniu swojego wykształcenia, najbardziej aktualne pozycje umieść na samej górze. Podaj nazwę konkretnej szkoły lub uczelni, kierunku studiów i uzyskanego tytułu. Nie zapomnij o datach rozpoczęcia i zakończenia etapów edukacji.
Zapisz stopień znajomości języka obcego zgodnie z prawdą. Być może rekruter zechce zadać Ci pytanie w języku, którego znajomość zadeklarowałeś.
W części dotyczącej Twoich kwalifikacji, zamieść informacje o ukończonych kursach, uczestnictwie w szkoleniach, zdobytych uprawnieniach, znajomości obsługi programów komputerowych. Przy wypisywaniu umiejętności nawiąż do tych, które sprawiają, że jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko. Może być to łatwość w nawiązywaniu dobrych relacji, doskonała znajomość pakietu MS Office i inne.
Zrezygnuj z wypisywania ogólnikowych wyrażeń. Lepiej sprecyzuj, jaka dziedzina Cię interesuje. Zamiast pisać ogólnie o literaturze, podaj książki konkretnego autora. Pisz wszystko zgodnie z prawdą, bo rekruter może nawiązać do któregoś z punktów.
Pamiętaj, by na końcu CV zamieścić zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w formie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
Jeśli chcesz wyróżnić się na tle innych CV, możesz pokusić się o przygotowanie kreatywnego życiorysu, który od razu rzuci się pracodawcy w oczy. Zadbaj jednak, by wszystkie zamieszczone informacje były konkretne. Kreatywna ma być jedynie wizualna strona CV, ale musi być to wykonane profesjonalnie. Dokument musi pozostać czytelny.
Swoje CV koniecznie zapisz w pliku .pdf. Plik w wersji edytowalnej może niewłaściwie otworzyć się w innym programie i sprawić, że Twoje CV będzie nieczytelne dla rekrutera. Życiorysowi nadaj nazwę uwzględniającą Twoje imię i nazwisko.